МИГ от България на посещение в Белгия

автор: 
Екип ЗУ-НСМ

По време на учебното пътуване беше направена визита на Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) и конференцията "Към креативно предприемачество в селските райони". Групата се състоя от пет изпълнителни директора на местни инициативни групи, един експерт от Министерство на земеделието и храните и един координатор от Звеното за управление на Националната селска мрежа:

г-н Боян Костадинов, Изпълнителен директор на МИГ Брезово-Братя Даскалови,

г-жа Магдалена Радева, Изпълнителен директор на МИГ Попово,

г-жа Емилия Германова, Изпълнителен директор на МИГ Исперих,

г-жа Виолета Ставрова, Изпълнителен директор на МИГ Западна Стара планина-Копрен-Миджур,

г-н Росен Деянов, Изпълнителен директор на МИГ Преспа,

г-н Борислав Асенов, Експерт на Министерство на земеделието и храните, Дирекция “Развитие на селските райони”, отдел “Мерки по ос 4” и

г-жа Мария Топчиева, Координатор към Звено за управление на Националната селска мрежа.

Групата посети Контактната точка на Европейската мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР) в Брюксел на 20.11.2013 г. Там г-жа Марина Бракалова, г-н Майк Грегъри, г-н Преслав Петков и г-жа Ана Некита разказаха на участниците повече за дейността, структурата и функциите на ЕМРСР, средствата за комуникация и обмен на опит, които тя предлага, новия портал за развитие на селските райони през новия програмен период "Rural Development Gateway 2014-2020", както и инструменти за използване от МИГ.

Тъй като 2014 година е година на семейното фермерство, представителите на МИГ дискутираха трудностите, които стоят пред семейните стопанства в България поради високите стандарти, които те трябва да изпълняват.

Г-жа Албена Танева, представител на Главна дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" към Европейската комисия и отговорник за България за Програмата за развитие на селските райони проведе разговор с участниците относно приложението на подхода ЛИДЕР в България и трудностите, които МИГ са срещнали в настоящия програмен период, както и какви са възможностите за следващия програмен период 2014-2020 г.

След визитата на Контактната точка на ЕМРСР, българската група участва в двудневна конференция на тема "Към креативно предприемачество в селските райони", организирана от Валонската селска мрежа.

Конференцията се проведе в абатство De la Paix Deux, намиращо се в близост до с. Амей. Сградата е обект на културното наследство на страната и е била реконструирана с цел запазване и превръщането й в обучителен център по опазване на културното наследство. На конференцията имаше над 200 участника от страни от ЕС, представляващи различни организации и участници в развитието на селските райони. Имаше щандове с информация за дейността на част от тях, както и възможност за осъществяване на контакти и обмен на опит.

Конференцията откриха представители на Министерството на земеделието, Министерството на обществените дейности и домакините от Валонската селска мрежа

В рамките на деня бяха представени редица иновативни проекти, осъществени в селски райони на Европа, сред които мрежа за алтернативно финансиране в Белгия, дигитална лаборатория за насърчаване на креативността във Франция, мрежа на производители, потребители и ресторантьори за местни продукти в Шотландия и мрежи на поземлени асоциации за улесняване достъпа до земя за фермерство във Франция и Белгия.

Г-н Йорген Андерсон oт Швеция разказа за същността на финансирането със собствен капитал на общността, прилагано от организацията Lokalkapital AB, общностно сдружение на предприемачите в региона Оре в Швеция. Според правилата, организацията предоставя средства за изпълнение на проекти на местни жители с оглед подобряване на развитието на територията след провеждане на гласуване и одобрение от местните жители.

За участниците в конференцията беше организирана вечеря с различни местни и традиционни специалитети.

Българските представители на местни инициативни групи имаха възможността да обменят опит с представители на местни инициативни групи от други европейски държави.

Г-жа Клаудия Силва, представител на МИГ ADRIMAG от Португалия, разказа за проект, осъществен от нейната организация, за създаване и изграждане на капацитет на предприемачи в селските райони. Непряк резултат от оосъществяването на проекта са създадените над 25 организации и фирми, опериращи на територията на селските райони в Португалия.

Г-жа Маре Сикут от МИГ Partnerid от Естония изказа интерес от сътрудничество с местни инициативни групи от България и покани българските представители на МИГ-и на конференция, организирана от националната селска мрежа на Естония, която ще се проведе през май 2014г. и ще обобщи резултатите от изпълнението на Програмата за развитие на селските райони на Естония от периода 2007-2013 г.

През втория ден от конференцията бяха направени посещения на място на проекти, реализирани в селските райони на Белгия и представляващи вид иновация.

Първото посещение за деня беше на екоселище, където къщите имат почти нулева енергийна консумация. Това се дължи на използвани иновативни технологии и естествени материали като глина, смес от пръст и варовик, както и поставяне на тръби за отопление в стените, изключително добра изолация и южно изложение. Също така, вентилационна система, която извежда въздуха от кухнята, донася свеж въздух от вън и осъществява топлинен обмен между двете струи с оглед запазване на топлината.

След това беше посетен “зелен” строителен обект и проведен разговор с представител на фирмата-строител. За сградата се използва нова технология, при която структурата на къщата е от дърво с поставени блокове от "бетон от коноп", които служат за топлинна изолация. Подобен тип строителство има висока енергийна ефективност, а животът на къщите се счита за съизмерим с този на традиционните къщи.

Беше направено посещение и на предприятие за дървообработка и енергийно-независимо строителство. Фирма Chimsco е натрупала знания и опит в иновативното зелено строителство и развива все по-голяма дейност в региона и страната. Беше проведен разговор с управителя на фирмата, който разказа за началото, развитието и перспективите пред предприятието.

Следобедът премина в град Намюр, център на една от 10-те провинции в Белгия. Там бяха представени още редица иновативни проекти, осъществени в селските райони на Белгия.

"Club C Durable" е клъстър за екостроителство, в който участват архитекти, инженери, строители и други специалисти, които обменят опит, знания и сътрудничество. Клъстърът организира периодични срещи на членовете, в които се обсъждат различни въпроси от интерес за участниците. Всички членове са от регионалната общност.

Тopino.net е интернет платформа, която събира над 450 местни продукти на производители с описание на произхода. Организирана е дистрибуция на продуктите до потребителите, които получават пресни продукти с ясен произход. Цената също е конкурентна поради директната продажба, а проектът е успешен пример за къса верига за доставки на местни продукти.

Икономическа агенция на провинция Намюр предлага редица услуги за подобряване на икономическото състояние на региона. Сред иновативните проекти, които агенцията подкрепя и на които партнира са т.нар. "coworking" помещения, които са на разположение на местните жители и дават възможност за използване на споделен офис срещу месечна такса от 99 евро. Подобни проекти има на територията на цялата страна, като се обсъждат възможности за изграждане на такива пространства в близост до ж.п. гари в селските райони.

Посещението приключи с почерпка с традиционен плодов пай в абатство De La Paix Deux. Участниците от България успяха да получат ценни идеи за бъдещи инициативни, полезна информация и възможност за бъдещи партньорства. 

Снимки от проведеното посещение можете да видите ТУК.