МИГ Лясковец-Стражица

Адрес: 
ул.”Трети март” №1,ет.2, офис на
Пощенски код: 
5140
Град: 
Лясковец
Изпълнителен директор: 
Мария Маринова
Е-mail: 
mig_zaedno@abv.bg
E-mail for cooperation: 
mig_zaedno@abv.bg
Телефон: 
00359878779101, 00359894621164
Факс: 
-
Говорими езици: 
Български, Английски
Oписание на региона: 

МИГ Лясковец-Стражица е разположена в Северен централен район и заема част от Дунавската хълмиста равнина и Предбалкана в границите на общините Лясковец и Стражица. В източна посока територията на МИГ граничи с общините Попово и Антоново, които са част от област Търговище. На юг територията на МИГ граничи с община Златарица. На север територията на МИГ граничи с община Бяла, която е в състава на общините от област Русе. На запад територията на МИГ граничи с общините Велико Търново и Горна Оряховица, а така също и в една съвсем малка гранична част с община Полски Тръмбеш.

Надморската височина е от 40 до 480  м. Климатът е умерено-континентален, с горещо лято и студена зима. Почвите са от различни видове черноземи, алувиално –делувиални ливадни, тъмно сиви горски почви, сиви горски почви и светло сиви горски почви. На територията се срещат и сиво кафяви горски почви, което е основна предпоставка за отглеждането на житни култури, зърнени куртури, зеленчукопроизводство и лозарство. Различните видове черноземи преобладават в северната част на община Лясковец, северната и северозападната част на община Стражица, а различните видове сиви горски почви в южната част на община Лясковец, източната и южната част на община Стражица. Алувиално-ливадните почви са разположени край реките. Характерът и структурата на почвената покривка, климатичните особености и разнообразието на релефа са предпоставка за високо естествено плодородие.

Земеделските земи в двете общини са 470134 дка (338 435дка в община Стражица и 131699 дка – в община Лясковец) и представляват 68.5% от общата територия, като обработваемите земи се характеризират с  висока продуктивност. Горските площи на територията обхващат 156 492 дка (21497 дка – в община Лясковец и 134 994 дка – в община Стражица) и представляват 22,8 % от територията. Водните площи са 9704 дка (7145 дка – в община Стражица и 2559 дка – в община Лясковец) или 1,4% от територията.

Районът се характеризира  със специфична флора и фауна, с редки и изчезващи видове включени в червената книга на България  и голямо разнообразие от ценни лечебни растения – повсеместно се среща  мащерка, риган, бял и жълт кантарион, невен, лайка и други. Запазени са естествени гори от  дъб. В някои землища има запазени  вековни дървета.

Богато разнообразие от животински видове обитават  обхваната територия. Срещат се благороден елен, диви свине, зайци, фазани, бухали, тритони, костенурки. Насекомите са представени от всички видове срещани на територията на България, включително и вписаните в Червената книга на Република България – Еленов рогач и Бръмбар носорог.

В обхваната територия са определени 5 защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Защитените територии в  територията на МИГ са 5. Две от защитените територии  - Старата река и  Река Янтра попадат в двете общини, две територии – Златаришка река и Лесопарка  обхващат само част  от територията на община Лясковец и една от защитените територии “Железарци”   е разположена на територията на община Стражица. Общата площ на защитените територии е около 13400 ха.

Богатото биологично разнообразие и защитените зони и територии са предпоставка за развитие на алтернативен  и селски туризъм.

Развитите отрасли на промишлеността са машиностроене, хранително-вкусова, текстилна промишленост, производство на хартия и картон и изделия за дома – радиатори, камини, отоплителни инсталации. Важно значение за развитието на територията играе и земеделието и отраслите, свързани с преработка на продукти от селското стопанство – млекопреработваща промишленост, винопроизводство, хлебопроизводство и месопреработка.

Разпределението на промишленото производство по населени места е крайно неравномерно. Фирмите са съсредоточени предимно в градовете. Има няколко малки предприятия  и  преработвателни предприятия от хранително – вкусовия сектор, които функционират по селата. В останалите населени места индустриалния бизнес има символично значение и почти навсякъде регистрира спад в относителния си дял.

Общият брой на предприятията, които функционират в територията, обхваната от МИГ към 31.12.2008 г.по данни от НСИ е 307 бр.

  • Микро предприятия (до 10 ч.)  - 201 броя
  • Малки предприятия (от 10 до 50 ч.) – 94 броя
  • Средни предприятия (от 50 до 250 ч.) (бр.) -11броя

Големи предприятия (над 250 ч.) -  1 брой :

Природните условия и почвените ресурси са предпоставка за отглеждането на пшеница,ечемик, царевица и слънчоглед, като добивите от декар обикновено са над средните за страната. Площите, засети с пшеница през 2008 г. представляват около 35% от ИЗП, а тези със слънчоглед – 37%.

Традиционен отрасъл за района е зеленчукопроизводството. В момента зеленчукопроизводството е изцяло в личния сектор, където се наблюдава увеличение на площите с домати, пипер и картофи. Добре се развива и оранжерийното производство в частния сектор, като продукцията се използва освен за задоволяване на личните потребности и за продажба. Значителна част от зеленчукопроизводителите са съсредоточени в селата Джулюница, Козаревец, Кесарево.

Населението в територията притежава дългогодишен опит в лозарството и винопроизводството, но състоянието на подотрасъла в момента е критично. Високите разходи по обработката, липсата на механизация и високите цени на растително-защитните препарати доведоха до влошаване състоянието на лозовите насаждения. Към настоящия момент около 70% от плододаващите лозови насаждения са с изтекъл срок на експлоатация. Не по-малки са техническите и финансови проблеми, свързани с изкореняването на бракуваните и не възстановили насаждения и обновяването на лозовите масиви.

Животновъдният отрасъл на територията се развива главно в частния сектор. Средната производителност в отрасъла е ниска поради липсата на елитни породи и отсъствието на механизация при процеса на отглеждане. Неблагоприятната икономическа среда, създадена от високите цени на фуражите, енергията, лекарствата и ниските изкупни цени на угоените животни, главно поради  внос,  доведе до унищожаване на съществуващия потенциал. Известно увеличение на броя на животните в настоящия момент се наблюдава в отглеждането на овце.

Основни цели на стратегията: 

Обща цел на Стратегията за местно развитие е да допринесе за устойчивото развитие и повишаване на качеството на живот на територията на МИГ Лясковец-Стражица чрез  използване на подхода ЛИДЕР за разнообразяване на икономическите дейности, опазване на природата и селското наследство и развитие на висококачествени услуги, отговарящи на нуждите и очакванията на местните хора.

Стратегически цели на СМР са:

1. Подобряване на качеството на живот в територията, чрез разнообразяване на възможностите за заетост, повишаване на качеството на услугите за населението и укрепване културните традиции на местната общност;

2. Засилване конкурентноспособността на земеделските стопанства и преработените в тях продукти, за по-добра пазарна реализация;

3.  Подобряване капацитета на местната общнност за управление развитието на територията, чрез ЛИДЕР подхода.

Постигането на трите цели на СМР е обвързано с постигането на следните специфични цели:

  • Подпомагане модернизирането на производството и въвеждането на иновации в земеделските стопанства на територията;
  • Повишаване на знанията и умения на земеделските производители;
  • Насърчаване развитието на неземеделски дейности
  • Насърчаване създаването на неземеделски микропредприятия и подпомагане на съществуващи микропредприятия
  • Подобряване на достъпа на населението до социални услуги и услуги, свързани  със свободното време и отдиха;
  • Подобряване на облика на населените места на територията;
  • Опазване и възстановяване на културното и природно наследство на територията;
  • Подобряване на уменията, знанията и нивото на информираност на населението от селските райони, необходими за устойчиво развитие и активизиране в областите, подкрепяни от ос 3;

Насърчаване на развитието на МИГ и повишаване информираността, уменията и активността на местните хора за участие в процеса на прилагане на Стратегията

Площ на територията(км2): 
625,5 km2
Брой на общините: 
2 общини с 28 селища
Списък на общините: 
Местната инициативна група Лясковец-Стражица обхваща територията на общините Лясковец и Стражица с 28 общ брой населени места. Територията на МИГ Лясковец и Стражица е непрекъсната и хомогенна и съвпада с територията на общините Лясковец и Стражица като се ограничава от техните административни граници. На територията на МИГ се разполагат 2 града Лясковец и Стражица, които са административните центрове на двете общини и 26 села
Население: 
28 490 жители
Общ бюджет за 2007-2013 г.: 
3 900 000 лв
Частен принос: 
не