МИГ Попово
Община Попово е разположена в североизточната част на Република България.
Община Попово се отнася към общините с добри екологични условия. На територията й няма изградени крупни промишлени обекти, които силно да влошават санитарната обстановка и хигиенни качества на атмосферния въздух, водите и почвата. Основно промишлената дейност е съсредоточена в гр. Попово в производствената зона, разположена в източната част на града. В производствената зона функционират производствата на машиностроенето, хранително-вкусовата, шивашката, текстилната, химическата промишленост, складови дейности и др. Зоната е разположена на подветрената страна на посоката на преобладаващите ветрове.
Община Попово е перспективен район, предлагащ възможност за производство на екологично чиста селскостопанска продукция. В резултат на това са възможностите за развитие на преработващата промишленост – консервна, хранително-вкусова, месопреработвателна.
Сериозна възможност за развитие на керамичната промишленост дават суровинно-минералните ресурси. Разработването на минералния извор край с. Водица и други по-малки извори са в основата на развитието на нов за общината отрасъл.
Все още неизползвани до край са възможностите за ловен, селски и културно-исторически туризъм, за възстановяване на традициите в овощарството и лозаро-винарството.
Специално трябва да се отбележи съществуването в община Попово на добре изградени и ефективни напоителна и телекомуникационни системи, пътна и електроснабдителна мрежи.
Община Попово разполага с добри естествени ресурси за развитие на селското стопанство - наличие на плодородна земеделска земя, което създава възможности за използване на продукция, произведена в общината като суровина за хранително-вкусовата промишленост.
Естествените ресурси са предпоставка за развитие на зърнопроизводство и лозарство.
В общината съществува сравнително добре развито търсене на селскостопанска продукция. Налице са възможности за нарастване на търсенето, като предпоставка за това е относително добре развитата хранително-вкусова промишленост и наличието на производствени мощности в този сектор.
Селскостопанският фонд в община Попово по данни на Областна дирекция “Земеделие и гори” е в размер на 435801 дка, т.е. 29.2% от селскостопанския фонд на Област Търговище – 1492900 дка. Той е разпределен както следва:
- Обработваема земя – 319202 дка
- Мери, пасища, ливади – 70991 дка
- Пустеещи земи – 39743 дка
- Трайни насаждения – 5865 дка
Културният календар на община Попово, включва Балкански кинофестивал за операторско майсторство “Златното око”, Национален фестивал за алтернативното кино “Мини-филм”, Капански събор “Здрав корен-жив дух” в с.Садина, Беломорски събор в с.Светлен, юбилейни чествания на народните читалища, Фестивал на етносите, Майски културни дни, народни събори по селища, Празник на гр. Попово и други. Всяка година от 30 май до 2 юни се провежда традиционен поход "По стъпките на четата на Таньо войвода". На 2 юни на Керчан баир пред паметника на Воеводата приключва националният поход „По стъпките на четата на Таньо войвода” с поднасяне на венци, тържествен концерт, много гости и импровизиран събор.
В община Попово са регистрирани над 40 селищни могили и праисторически терасни селища; повече от 70 надгробни могили, най-голямата от които в с.Звезда; над 50 антични и средновековни крепости и останки от селища. Периодично през 2 години Историческият музей провежда научни конференции по различни теми от миналото на района.
Основната стратегическа цел за развитие на територията на местна инициативна група попово е:
« Създаване на условия за повишаване на конкурентноспособността на местната икономика в областта на селското стопанство и неземеделските дейности, доближаване до средноевропейските параметри на жизнената среда, запазено и оценено селско наследство».
Приоритети за развитие:
- Развитие на ефективен аграрен сектор
- Опазване на природните ресурси и околната среда
Инвестиционна привлекателност, конкурентноспособност и подобрявяне качеството на живот