МИГ Средец
Община Средец е една от най-големите териториално-административни единици в Област Бургас, съставляваща 14,84 % от нейната територия и ~ 1% от територията на Р. България. В нея са разположени 33 населени места, от които 1 град и 32 села. Релефът е дребно и средно хълмист и на места вълнисто равнинен, нарязан от плавно очертана речно долова мрежа, която е насочена към Бургаската низина и от там към Черно море
Природо-географските условия в района се определят от специфичния характер на Странджа планина. Разнообразието на странджанския релеф – заоблени и полегати склонове обуславя и разнообразието на ландшафта. За района е характерен плоскоридовия и хълмист релеф с надморска височина от 30 до 630м надморска височина. Общата площ на общината е 1 149 878 дка., в т. ч. земеделските територии – 698845 дка.,/от които: - обработваема земеделска земя – 493841 дка., естествените ливади – 5 172 дка., мерите и пасищата – 114777 дка.; трайни насаждения 12965 дка; полски пътища и непригодни 72090 дка./, населените места и други урбанизирани територии – 33446 дка., водните течения и водните площи – 8 488 дка; и горските територии – 403497 дка; други - 5602 дка.
Общината е с изключително благоприятно географско положение, поради близостта си до областния център гр. Бургас, международно летище, най-голямото пристанище в Р България и ж.п. гара, които са на разстояние около 30 км от общинския център. Намира се на важен кръстопът на 3 региона: Южно Черноморско крайбрежие; Южен централен район и Република Турция.
През общината преминават важни транспортни пътища с регионално и международно значение: Бургас – Средец - Ямбол; Бургас – Средец – Елхово - Тополовград - Харманли; Карнобат – Средец – Босна - Малко Търново - Истанбул. През града преминава най-краткия път от югоизточна България за Южното Черноморие и Турция. Най-близкият граничен пункт е Лесово и отстои на 94 км. от общинския център и ГПП-Малко Търново на 108 км.
Преобладаваща част от активното население в Общината е заето в селското стопанство и горско стопанство. Общината притежава сравнително добри ресурси за развитие на земеделието. Природоклиматичните условия са подходящи за развитието на двата подотрасъла - растениевъдство и животновъдство. Предвид на това, че района е екологично чист, предполага благоприятни условия за развитие на биологично земеделие.
Странджанският регион е богат на исторически забележителности, които представляват особен туристически интерес. Съществен фактор за развитие на туризма в общината са културно-исторически паметници и обекти, музеи и музейни експозиции и събития.
Основна цел: устойчив растеж, нарастване конкурентно-способността на местната икономика и повишаване качеството на живот на територията на МИГ –Средец
1.Насърчаване на икономическото развитие и подобряване на икономическите условия
2.Устойчиво развитие, подобряване на инвестиционния интерес, средата и качеството на живот в територията и преодоляване на негативните демографски тенденции
3. Подобряване капацитета на местната общнност за управление развитието на територията, чрез ЛИДЕР подхода